Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Poloska! Terra Lotto Jackpot:
1510 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2019.08.28. 23:11  Hozzászólás
  •   0   

---

Úgy gondolom, megér egy külön topicot létrehozni erről a mindannyiunk életét megkeserítő kártevőről. Ide bárkinek a személyes megfigyeléseit, tapasztalatait (mely növényeket kedvel különösképpen a poloska, milyen rovarirtóval lehet sikeresen védekezni ellene, mikortól érdemes a védekezéseket elkezdeni, stb) szeretném várni, de az esetleges fontosabb cikkeket is jó lenne linkelni.
Biztosan nem váltjuk meg ezzel a világot, de hátha egy picit előrébb tudnánk jutni az ellene történő védekezésben...

2020.06.26. 21:00  Hozzászólás
  •   67   

---

Köszönöm, én a kénre gondoltam mert szaga van, de nincs akkora jelentősége a málnának nálam. Most azért elgondolkoztam, mert előbb utóbb azért lesz nálam sok sok őszibarack is, na addigra kell valamit kitalálni ha így marad a poloska helyzet. Tényleg valami csali lenne jó amiből aztán már nem szabadulnának, szín illat stb. okoskodjunk.

2020.06.25. 21:07  Hozzászólás  Válasz CAMROM (64) hsz.-re     Olvasás  
  •   66   

---

Laci, málna esetében nem jut eszembe jobb a hálózásnál, ha megoldható valahogyan.

2020.06.25. 08:10  Hozzászólás  Válasz CAMROM (64) hsz.-re     Olvasás  
  •   65   

---

Van itt egy néhány János, de amit én János gondolok a poloska dologról, leírnám.
A poloska életmódja és kártétele nem egyezik a levélbolhával vagy a levéltetűvel. Ezért is oly
nagyon nehéz ellene védekezni. Nem annyira helyhez kötött, nagyon gyorsan mozgékony. Ezért
például a rovarölő vegyszerek csak akkor bántják, ha ott és akkor találkozik éppen vele.Erre kicsi az esély.
Ekkor viszont például egy érésben lévő gyümölcsnél az ember saját magát is igen mérgezi. A szappan hatása akár
káli, akár egyéb azért alig működik nehezen szintén nála, mert nem hülye, ha szappanos a növény, nem szúr bele,
nem megy oda, majd ha a hatás elmúlik.
Inkább valami illat csapdaféle, csalogató-ragasztó-pusztitó folyadék ami kisebb területen segítheti a gyérítését.

2020.06.24. 19:14  Hozzászólás
  •   64   

---

János,
Amit az almásban Gaabre említett a körte levélbolha ellen, az vajon nem lehet jó a poloskákra? Nálam egyenlőre a málna az áldozat csak, de az sajnos teljesen kuka.

2020.06.21. 19:52  Hozzászólás
  •   63   

---

2020.06.10. 20:20  Hozzászólás  Válasz edit (61) hsz.-re     Olvasás  
  •   62   

---

Lehet, de én mostanában nem permeteztem semmit rovarölővel. Szerintem erre támadt gusztusuk...

2020.06.08. 08:22  Hozzászólás  Válasz délkelet (60) hsz.-re     Olvasás  
  •   61   

terra alapító

Amikor cseresznyeszedés közben a nyakadba pottyan 1-1 poloska... valóban azon vannak. De lehet az az oka, hogy levéltetű miatt mások kaptak rovarölő permetezést mostanában, a cseresznye a közeledő érés miatt nem.

2020.06.06. 21:41  Hozzászólás
  •   60   

---

Nincs még őszibarack, paradicsom, ezért úgy gondolta ez a nyavalyás, hogy megpróbálkozik a cseresznyével (kicsit is, nagyot is láttam rajta) :@

2020.05.29. 18:28  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (57) hsz.-re     Olvasás  
  •   59   

terra alapító

Jol alcazzak magukat...mondjuk a zoldet zold leveleken nem konnyu eszrevenni.

2020.05.29. 09:01  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (57) hsz.-re     Olvasás  
  •   58   

---

Legyen így még nagyon sokáig, de sajnos valószínűleg nem fogod megúszni. Az a két egyed, amit láttam még nem is sok ahhoz képest, amennyi időt napi szinten eltöltök a kertben.

2020.05.29. 02:49  Hozzászólás  Válasz délkelet (56) hsz.-re     Olvasás  
  •   57   

rendszer admin

Nem akarom elkiabálni, de én még ebben az évben eddig nem láttam poloskát .... :)
Sem a lakásban, sem a kertben ... :)

- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -

2020.05.28. 23:52  Hozzászólás
  •   56   

---

Kezdenek aktivizálódni...a napokban az enyhén mézharmatos körtefán találkoztam eggyel, ma pedig az éppen színesedő Carmen cseresznyén dolgozott egy másik (márványpoloskáknak néztem őket)

2020.04.30. 21:50  Hozzászólás
  •   55   

---

Kivi friss hajtását szívogatta egy zöld...félek, hogy a gyümölcsére is rá fog kapni.

2020.04.11. 02:45  Hozzászólás  Válasz délkelet (50) hsz.-re     Olvasás  
  •   54   

terra alapító

A panellakás erkélyén száradó ruhákra tapadva már egy ideje próbálnak bejutni, nagyon ébernek kell lenni. A telki faház padlásáról lehozott cuccok között is találtunk már.
Tegnap a szép napsütésben, gyönyörködvén a Vilmos körte virágain portyázó poszméhekben az tűnt fel, hogy az egyikük igen mozdulatlanul tapad a virághoz, hát nem volt egy élmény, amikor rájöttem, hogy „ki” is ő valójában...

2020.04.09. 22:41  Hozzászólás  Válasz délkelet (52) hsz.-re     Olvasás  
  •   53   

---

Saját emlékeim szerint az majd jóval később indul. A többit én is csak a netes forrásokból tudom.
Mivel lényegesen nagyobb számban találkoztam a Márványospoloskával, ezért most arra kerestem rá (a magyarázat ebben a cikkben  olvasható).
Itt  pl. elég részletesen írnak róla, de éppen a peték lerakásának idejét felejtették ki. Ez a külföldi cikk  adhat némi támpontot.

2020.04.09. 21:39  Hozzászólás  Válasz Jani71 (51) hsz.-re     Olvasás  
  •   52   

---

Igen, de már itt a jó idő... vagy ez még nem elég jó nekik? A szaporodáshoz mikor fognak neki?
Az előbb olvastam: A mogyorót is kedveli ez a dög

2020.04.09. 21:30  Hozzászólás  Válasz délkelet (50) hsz.-re     Olvasás  
  •   51   

---

Hetek óta (sőt, tulajdonképpen egész télen az épület falain belül - nem nálunk!). Mindenhol. Ősz óta találkozom az áttelelőkkel itt-ott. Rejtett zugokban.

2020.04.09. 21:24  Hozzászólás
  •   50   

---

Láttatok-e mostanában poloskát? Nyilván úgy hiányzik, mint hátamra a púp, de mi van ilyenkor velük? Merre rejtőznek?

2020.02.16. 18:53  Hozzászólás
  •   49   

---

Már majdnem egy hete, hogy a cseresznyefámon láttam sütkérezni egy poloskát - korán kezdi a szezont. Más: felénk gyakori, hogy a szomszédok kertjét nem választja el kerítés és ez többé-kevésbé így van nálam is. Ennek időnként vannak kisebb hátrányai is, de most talán még örülök is annak, hogy a szomszéd tyúkjai a kertemben kapirgálnak, hátha valamennyivel kevesebb lesz a poloskákból (tavaly kitettem eléjük néhány döglött példányt, mire fordultam egyet, már el is tüntették őket)

2020.01.14. 16:50  Hozzászólás  Válasz Tibor81 (47) hsz.-re     Olvasás  
  •   48   

terra alapító

...de csak nedvesseghiany miatt szurkalja a zoldsegeket, gyumolcsoket ?

2020.01.14. 09:25  Hozzászólás  Válasz Alibá (46) hsz.-re     Olvasás  
  •   47   

---

Nedvességfelvételt biztosít, így kevésbé fogja a paradicsom szívogatásából pótolni.

2020.01.13. 21:32  Hozzászólás  Válasz Tibor81 (45) hsz.-re     Olvasás  
  •   46   

terra alapító

Bele fulladnak, vagy miért jó? :alvaka:

2020.01.13. 19:39  Hozzászólás
  •   45   

---

A tűzbabot, meg úgy általában a futó fajtájú babokat kedvelik nagyon, az egyik kedvenc szaporodási helyük (2019-ben itthon a tűzbab csalinövény funkcióját töltötte be). Bokor növésű babon még nem igazán láttam volna banditázni őket, csak nagyon elvétve mutatkoztak. Régebben még a kukoricán véltem felfedezni őket nagyobb mennyiségben. Azt megjegyezném még, hogy mióta a kert tele van pakolva kis vizes pitlikkel, lényegesen kevesebb a kártételem általánosságban nézve. Ugye ezen vizes pitlik nagy segítség az élővilágnak a szárazságban, és számomra is hasznos a kártételek elenyésző mértéke végett.

2020.01.12. 19:49  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (43) hsz.-re     Olvasás  
  •   44   

---

Ez így van. Most olvastam, hogy a zöldbab betakarításának ideje a vetéstől számított 8-10 hét múlva esedékes. Április végi vetést feltételezve június vége felé (saccolom) megjelenhetnek a kis hüvelyek. Az még egész elfogadható idő szerintem. De azt is el tudom képzelni, hogy magán a fiatal hajtásokon is megjelennek már szívogatni a poloskák.

2020.01.12. 19:27  Hozzászólás  Válasz délkelet (42) hsz.-re     Olvasás  
  •   43   

terra alapító

De a kérdés, hogy a babhüvelyek mikor jelennek meg , mert sztem azt támadnák elsősorban , nem a többi részét....csalinövényt én is ültetnék, de most az a kérdés, hogy mennyire lehetne megelőzni a nagyobb problémát , vagyis, hogy már az első gyümölcsök érése előtt írtani lehessen őket, nem csak amikor már érnek.

2020.01.12. 19:22  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (41) hsz.-re     Olvasás  
  •   42   

---

Én a szóján agyalok leginkább, az USA-ban nagy károkat okoz rajta a poloska (gondolom, már nálunk is). Meg úgy általában a babféléken. A szomszédom szerint teljesen tönkre tette valamelyik fajtáját, majd rákérdezek, melyiket. Ha a zöldbabot is zabálják (miért ne tennék, szinte mindenevők!), talán az is jó lenne csalinövénynek, mert viszonylag korán megjelenhetnek rajta. Gondolom...

2020.01.12. 18:37  Hozzászólás  Válasz délkelet (40) hsz.-re     Olvasás  
  •   41   

terra alapító

Filózok ezen a poloskakérdésen ....most azon, hogy ezek a dögök addig min élősködnek , amíg az első gyümölcsök , zöldségek érni nem kezdenek? Vagyis a megelőzésen gondolkodok...lehetne-e gyéríteni az állományukat addig, amig a gyümölcsösben, meg a kertben beindul a nagyüzem.

2020.01.09. 14:52  Hozzászólás
  •   40   

---

2020.01.05. 18:12  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   39   

terra alapító

Kedves Balogh Úr!

Bocsánat, elfelejtettem választ adni a kérdésére. Sajnos erre a poloskára nincs csapdánk és nem is folynak kísérletek.

Üdv.:

Jurkó Viktória
-- (Dr. Tóth Miklós) FIGYELEM! Ha nem kapna tőlünk választ e-mail üzenetére 48 órán belül, akkor valószínűleg NEM KAPTUK MEG üzenetét (pl. A SPAM szűrő kiszűrte). Ilyen esetben kérjük, használja faxunkat vagy hívjon fel telefonon! Köszönjük! CSALOMON tanácsadás Alkalmazott Kémiai Ökológiai Osztály MTA ATK Növényvédelmi Intézet 1525 Budapest, Pf. 102 tel:+36-1-3918637, +36-1-3918639 e-mail: csalomon@agrar.mta.hu *vagy* toth.miklos@agrar.mta.hu (Tóth Miklós) csalomon@agrar.mta.hu (érdeklődés csapdákról) www.csalomoncsapdak.hu webáruház: csalomon.shp.hu
2020.01.02. 16:06 keltezéssel, Balogh Attila írta:
Tisztelt Balogh Úr !

Köszönöm válaszát , ebben az esetben szeretnék 20 db-ot rendelni belőle.
Továbbá érdeklődnék , hogy a márványpoloska ellen várható-e esetleg a közeljövőben hasonló csapda ? Folynak-e ezirányu kísérletek ?

Tisztelettel :
Balogh Attila

...így tudtam bemásolni a mailváltást...

2020.01.05. 07:38  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (36) hsz.-re     Olvasás  
  •   38   

---

Erdekes, pedig pont az MTA oldalan van egy cikk, hogy 2020-ra terveznenek letenni az asztara egy hasznalhato csapdat:
Poloska csapda, MTA, 2020

"Az igazgató úgy tervezi: mire 2020 végén véget ér a kutatást finanszírozó GINOP-pályázat, akkor már egy prototípust le fognak tudni tenni az asztalra."

2020.01.04. 17:06  Hozzászólás
  •   37   

---

Teljesen jogos a kérdésed "Mire várnak?" A válasz nagyon egyszerű: pénzre.
Addig amíg nem lesz egy normális kutatásfinanszírozás addig nem fognak ilyen témákkal foglalkozni. Mert hogyan is néz ki ma a kutatásfinanszírozás. Az állam (a pénzügyminisztérium) félretesz x milliárdot kutatásfinanszírozásra. Meghirdetik a pályázatokat, de nem határozzák meg, hogy milyen célra, azt rábízzák a kutatói szabadságra és a "nemzetközi színvonalra".
Tehát addig amíg nem úgy írják ki a pályázatot, hogy van egy bizonyos összeg a poloskakutatásra, addig nem fognak ilyen témában kutatni. Ilyen egyszerű.
Valahogy hiányzik egy testület amely megmondja, hogy a pénzt milyen gyakorlati témákra lehet költeni. Közben sokan szidják a kutatókat, pedig pénz nélkül nem lehet kutatni.

2020.01.04. 16:37  Hozzászólás
  •   36   

terra alapító

Múlt héten rendeltem meg a rózsabogárcsapdáimhoz az illatanyagot idénre és rákérdeztem a poloskákra...a válasz : " nem is folynak kísérletek a csapdázására "...könyörgöm itthon mire várnak ???

2019.09.21. 08:02  Hozzászólás
  •   35   

---

Jojo. Aztán csodálkozom, hogy moniliásodik, megy tönkre... :angry-banghead:

Fénykép-8359.jpg
------------------------
Megtekintve 2671 alkalommal.

Megosztás készítés

2019.09.11. 18:22  Hozzászólás  Válasz edit (32) hsz.-re     Olvasás  
  •   34   

terra alapító

Bocs, megtaláltam. Tényleg fáradt vagyok.

2019.09.11. 18:20  Hozzászólás  Válasz edit (32) hsz.-re     Olvasás  
  •   33   

---

2019.09.11. 18:18  Hozzászólás  Válasz délkelet (31) hsz.-re     Olvasás  
  •   32   

terra alapító

Ez így értelmetlen, hogy tudom rávenni, hogy ne nyomja be a guhlifordítóba hanem eredetiben olvashassam? Lehet fáradt vagyok, másként rájöttem volna.

Nekem egy darab sem volt a padlizsánon, pedig nem bántam volna. Nem szeretem a padlizsánt.

2019.09.11. 17:51  Hozzászólás
  •   31   

---

Az Ázsiai márványpoloska gazdanövényei az USA-ban (vastagon szedve a gyakoribb előfordulást):
Halyomorpha halys
A szomszédomban a Celosia-t (kakastaréjt) tömegével lepték el a zöld vándorpoloskák, de csakis magán a virágon voltak láthatók ... az biztos, hogy jövőre az egyik csalinövényem ez lesz (ez is szerepel a táblázatban, de vékonyan szedve)
No meg a padlizsánján is bőven voltak.

2019.09.11. 08:45  Hozzászólás
  •   30   

---

Azt hiszem, nem kell túl sokat magyarázni, hogy mitől pöttyös a paradicsom, amikor már nem látszanak a kártevők (pár perce lőttem)... :angry-banghead:

DSC00867.JPG
------------------------
Megtekintve 2763 alkalommal.

Megosztás készítés
DSC00866.JPG
------------------------
Megtekintve 2763 alkalommal.

Megosztás készítés

2019.09.06. 19:43  Hozzászólás
  •   29   

---

Mi itt agyalunk, a kedves újságíró pedig tudja a tutit ... szívesen felfogadnám jövőre a kertembe, eredményes munkavégzés esetén jól meg is fizetném :lol:
Ez a trükk tényleg működik: ennyire egyszerű a poloskák elleni védekezés ... (ha-ha)

2019.09.06. 17:40  Hozzászólás  Válasz edit (26) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   

---

Én is ezt tapasztaltam, de egyszer megfigyeltem, hogy a hangyák tüntetik el poloska tetemeket. Nem tudom, hogy élve miért nem ízlik nekik?

2019.09.06. 12:38  Hozzászólás  Válasz edit (26) hsz.-re     Olvasás  
  •   27   

---

2019.09.06. 12:08  Hozzászólás
  •   26   

terra alapító

Szélmalomharcnak érezve a napi kétszeri szedegetést tegnap a konyhakert kapott egy adag karatét. Most nem láttam egyet sem, pedig a szőlőkön biztosan ott ülnek még.
Érdekes, hogy a vízbefojtott polodkákat kiöntöttem a földre és minden elkalommal másnap reggelre eltüntek. Nem értem,amelyik állat döglöttem megeszi őket élve miért nem?

2019.09.05. 09:08  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (23) hsz.-re     Olvasás  
  •   25   

---

Köszi :) Én meg egy videót mellékelek a szamurájdarázs munkájáról (a kártevős topicból kimásolva ide):

Figyelmetlenségből fürkészdarazsat írtam először a szamurájdarázs helyett, de most kijavítottam.

2019.09.05. 07:02  Hozzászólás  Válasz Alibá (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   24   

---

A poloska szívogatja a növényt. A termésekben ez úgy jelentkezik, hogy elhal az a növényi réteg amelyiket kiszívta. Ezért látszik foltosnak a paprika, paradicsom, vagy gyümölcs. Túl azon, hogy gusztustalan fogyasztani az ilyen terményt, még hozzájárul a növény megbetegítéséhez is.

2019.09.04. 18:41  Hozzászólás
  •   23   

---

Kedvescimbora javaslatara, itt is megosztanam az Azsiai marvanyospoloska egy ellensegevel kapcsolatos Facebook-os irasomat:

“Csapataink harcban allnak…”

Az MTA 2020 vegere iger minimum egy hatekony csapdat a nagykozonsegnek, Zold Vandorpoloskak es az Azsiai marvanyospoloskak ellen. Kerdes, hogy milyen mertekben lesz hatekony, valos megoldast jelent-e a kiskertesek, gazdalkodok vagy epp a publikum szamara. A most forgalomban levo feromon, illetve szincsapdakrol altalanossagban elmondhato, hogy inkabb csak elorejelzesre alkalmasak mintsem komoly gyeritesre.

Az USA-ban sok eve kiserleteznek, hogy hathatos valaszt adjanak az Azsiai marvanyospoloska kartetelere. Az elmult 11 evben kulonosen sokat vizsgaltak egy, az emlitett poloskafaj peteit eredeti elohelyen nagy szamban parazitalo rovart, a Szamurajdarazsat (Trissolcus japonicus). Igeretes eredmenyeket ertek el a kutatok zart korulmenyek kozott, azonban szerettek volna meggyozodni arrol, hogy a szabadon engedese nem okoz majd karokat az okoszisztemaban. Nos a termeszet megadta a valaszt a dilemmara. 2014-ben a darazs - egy valoszinu azsiai aruszallitmanyban rejtozo parazitalt petecsomo kovetkezmenyekent- magatol felbukkant Marylandben. Ezutan lancreakcio indult be, mert 2015-ben mar Virginiabol, Delawarebol es Washington allambol is jeleztek felbukkanasat. 2016-ban jott New Jersey, New York es Oregon, 2017-ben Pennsylvania... 2018-ban pedig mar Europabol, Svajcbol is jeleztek felbukkanasat.

Lehetseges, hogy a szamurajdarazsak mar nalunk is a spajzban vannak?

(A foton egy Azsiai marvanyospoloska petebol kikelo kifejlett Szamurajdarazs lathato.)

szamurajdarazs.JPG
Poloska petebol kikelo Szamurajdarazs "fioka"
Megtekintve 2898 alkalommal.

Megosztás készítés

2019.09.04. 16:49  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   22   

---

Valamit tisztázzunk: nem azt mondtam, hogy azokon a növényeken tömegével vannak és máshol sehol sem! Viszont azokon jelennek meg ,és ha békén hagyom őket akkor kezelhetetlenül elszaporodnak. Véleményem szerint akkor nekiállni permetezni olyan mint a szélmalomharc.

2019.09.04. 12:07  Hozzászólás
  •   21   

terra alapító

IMG_20190904_090205.jpg
------------------------
Megtekintve 2920 alkalommal.

Megosztás készítés

2019.09.04. 05:50  Hozzászólás  Válasz Alibá (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   20   

terra alapító

Nem tudom, de a kisebbiken ültek vagy tizenöten kúlönböző korúak amikor beleráztam őket a vízbe.

2019.09.03. 22:37  Hozzászólás
  •   19   

---

https://noklapja.nlcafe.hu/otthon/2017/03/31/ultess-rovaruzo-novenyeket/
https://noklapja.nlcafe.hu/otthon/2017/04/12/ultess-rovaruzo-novenyeket-2/

2019.09.03. 22:24  Hozzászólás
  •   18   

---

Most olvastam , hogy a sarkantyú virág is eredményes lehet a poloskák és más kártékony rovarok ellen.

Következő